Přírodní antiparazitika na bázi esenciálních olejů: ekologická a šetrná ochrana proti parazitům
V posledních letech roste zájem o přírodní alternativy v oblasti zdraví a hygieny. Mezi největší trend v prevenci proti parazitům patří esenciální oleje. Tyto silně koncentrované rostlinné extrakty nabízejí účinnou a současně šetrnou metodu ochrany proti škodlivým organismům, a to jak u lidí, tak u domácích mazlíčků.
Před parazity se musíme chránit, protože mohou přenášet nebezpečné nemoci, oslabovat imunitu a způsobovat podráždění kůže či zažívací potíže. Klíšťata mohou přenášet boreliózu, komáři virus západonilské horečky a další nemoci, zákožka svrabová způsobuje astma a střevní parazité mohou vést k podvýživě. Parazité mají také negativní dopad na psychickou pohodu. Neustálé svědění, nepříjemné vyrážky nebo obavy z nákazy mohou snižovat kvalitu života a způsobovat stres.
U dětí může přítomnost vší či střevních parazitů vést k problémům se soustředěním a únavě, což ovlivňuje jejich školní výkony. Nejsou nebezpeční jen pro lidi, ale i pro domácí mazlíčky, kteří mohou parazity přenášet dál. Ochrana před nimi je důležitá i pro ekosystémy. Prevence zahrnuje repelenty, hygienu a přírodní antiparazitika.
Jak fungují esenciální oleje proti parazitům?
Esenciální oleje obsahují biologicky aktivní složky, které odpuzují nebo přímo ničí parazity a obtížný hmyz. Nejčastěji jde o komáry, klíšťata, blechy, svrab. Nejčastějším principem fungování je překrytí přirozeného tělesného pachu výraznou směsí přírodních silic. To co člověk vnímá jako příjemnou vůni, naopak hmyzu nevoní a odpuzuje ho. Proto takto ošetřená místa hmyz nevyhledává a stává se pro něj neatraktivní.
Repelent koupíte ZDE Destičku do postele ZDE Antiparazitické náramky ZDE ...ale čtěte dále níže
Například:
Tea tree olej (melaleukový olej) – má silné antibakteriální a protiplísňové účinky, odpuzuje vši a jiné kožení parazity.
Amargo – tradiční rostlina používaná v Jižní Americe obsahuje antiparazitické, protiplísňové a antibakteriální látky. Má přímý účinek na uhynutí hmyzu a jeho larev, komárů, much a švábů.
Levandulový olej – kromě své příjemné vůně pomáhá odpuzovat komáry, vši i blechy.
Eukalyptový olej – je účiný proti klíšťatům a komárům, jeho aroma je nepříjemné pro mnoho hmyzích druhů.
Citronelový olej – často se používá v přírodních repelentech proti hmyzu, především v Asii.
Olej z hřebíčků – obsahuje eugenol, který ničí parazity a působí jako přirozené antiseptikum.
Andiroba – má díky vysokému obsahu triterpenů silné protizánětlivé, uklidňující a antioxidační vlastnosti, zmírňuje bolest svalů a kloubů. Odpuzuje hmyz. Pokud dojde k poštípání, napomáhá dezinfikovat vpich, zmírňuje otok a bolest.
Blahovičník citroníkový (Eucalyptus) přírodní odpuzovač hmyzu získaný z oleje stromu Eucalyptus citriodora je přirozeným vedlejším produktem stromového oleje v průběhu jeho stárnutí. Je považován za jeden z nejlepších dostupných přírodních repelentů proti hmyzu.
Způsoby použití
Přírodní antiparazitika na bázi esenciálních olejů lze využít různými způsoby.
– Napříkladaplikací na pokožku smíchané s nosným olejem (např. kokosovým nebo mandlovým) pro odpuzování hmyzu. Takový přírodní repelent, protože není tak agresivní jako chemické prostředky, je nutno nanášet častěji, aby se zajistila jejich účinnost v čase.
– Aromaterapii můžete použít také v difuzéru nebo rozprašovači. Rozptýlený do místnosti chrání vzdušný prostor před komáry a jiným obtěžujícím hmyzem.
– Spreje na textilie – směs vody, lihu a esenciálního oleje lze nastříkat na oblečení nebo ložní prádlo. Postupně se z těchto materiálů uvolňují. Nejenže tedy prostor provoní, ale také působí antiparaziticky.
– Esenciální oleje se také mohou přidávat do šamponů a mýdel. Uvolněné do pokožky pomáhají při prevenci proti vším a jiným vlasovým a kožním parazitům.
Ekologické a zdravotní výhody
Použití přírodních antiparazitik přináší mnoho výhod oproti syntetickým repelentům.
Při správném ředění nejsou pro lidi, zejména děti, a též pro domácí mazlíčky toxické. Naopak, většina z nich, kromě repelentních účinků, hojí případné štípance a podráždění kůže po napadení parazitem.
A co je tedy DEET (diethyltoluamid)? Je to účinný repelent proti hmyzu, ale jeho používání může být spojeno s určitými zdravotními a ekologickými riziky. Jedním z hlavních problémů je podráždění kůže a očí, které se může projevovat zarudnutím, svěděním nebo alergickou reakcí, zejména u citlivých jedinců a dětí.
Při dlouhodobém používání nebo vysokých koncentracích může DEET ovlivnit nervový systém, což vede k bolestem hlavy, závratím nebo nevolnosti. Kromě toho se DEET vstřebává pokožkou do krevního oběhu, což vyvolává obavy ohledně jeho možných dlouhodobých účinků na zdraví.
Dětská pokožka je zvláště citlivá na chemikálie, a proto se doporučuje používat pouze nízké koncentrace DEET, nejlépe do 10–30 %. U malých dětí může nadměrná expozice této látky vést k podráždění nebo dokonce k neurologickým problémům. Dalším rizikem je inhalace DEET, zejména ve sprejové formě, kdy může dojít k podráždění dýchacích cest, kašli nebo dušnosti.
Dalším rizikem je jeho interakce s jinými chemickými látkami. Studie ukazují, že kombinace DEET s opalovacími krémy může zvýšit absorpci chemikálií kůží, což může být nežádoucí. DEET má také schopnost narušovat některé plasty, syntetické tkaniny a laky, což může způsobit poškození oblečení nebo vybavení.
Tato látka je toxická pro vodní organismy a špatně se odbourává v přírodě. Při splachování do vody může přispívat ke kontaminaci vodních ekosystémů a škodit tamním živočichům. Navíc se DEET dostává do půdy a podzemních vod, kde může přispívat k dlouhodobému znečištění.
Esenciální oleje jsou k životnímu prostředí šetrné. Nezatěžují ekosystém toxiny a neznečišťují vodní zdroje.
A přesto nabízejí přirozenou a účinnou ochranu před parazity, aniž by zatěžovaly naše zdraví nebo planetu. Pokud hledáte ekologické a bezpečné řešení, esenciální oleje jsou skvělou volbou.
A pak je tu jedna praktická věc... po použití repelentu s DEET je naprosto nezbytné si umýt ruce před konzumací jídla, které si vkládáme do úst právě rukou. Například ovoce, zelenina, svačina. Což v přírodě, například na výletě, dost často nejde. Chybí zdroj vody a vlhčený ubrousek by mohl být nedostatečný. Toto nebezpečí u esenciálních olejů nehrozí.
Repelent koupíte ZDE Destičku do postele ZDE Antiparazitické náramky ZDE